16. Krakowski Festiwal Górski

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

GÓRY SĄ PIĘKNE, IMPONUJĄCE. KOCHAMY JE ZA ICH NIEPRZEWIDYWALNOŚĆ. CAŁY CZAS SĄ WYJĄTKOWYM, ALE JEDNAK TYLKO TŁEM. SAME PRZECIEŻ NIE OPOWIADAJĄ HISTORII. GÓRY NIE UDZIELAJĄ WYWIADÓW. TO Z LUDŹMI MOŻEMY SIĘ SPOTKAĆ, WYMIENIĆ DOŚWIADCZENIA, POROZMAWIAĆ O REALIZOWANIU MARZEŃ. TO LUDZIE, KTÓRZY POŚWIĘCAJĄ SWOJE ŻYCIE TEJ CZY INNEJ DZIAŁALNOŚCI GÓRSKIEJ, ZAPISUJĄ HISTORIE – GODNE PODZIWU I INSPIRUJĄCE. NIE CZĘSTO NADARZA SIĘ OKAZJA KU TEMU BY W JEDNYM MIEJSCU I CZASIE SPOTKAĆ ALPINISTÓW, WSPINACZY, LUDZI GÓR – AUTORÓW TYCH WYJĄTKOWYCH HISTORII. TAKĄ OKAZJĄ JEST WŁAŚNIE KRAKOWSKI FESTIWAL GÓRSKI.

[16.KFG]

KIEDY?                      28. listopada – 2 grudnia 2018;
BILETY:                     Ekobilet.pl

 

- Advertisement -

Festiwal rozpoczyna się 28 listopada. Pierwsze dwa dni to projekcje wyjątkowych filmów: Free Solo (środa), Mountain oraz The Holy Mountain (czwartek). Kolejne trzy dni festiwalu to również pokazy filmów biorących udział w Międzynarodowym i Polskim Konkursie Filmowym (m.in.: Dawn Wall, Notes from the Wall, Age of Ondra, Statement of Youth, Zabardast czy Der letzte Schritt), ale także – a dla wielu uczestników festiwalu, przede wszystkim – okazja do spotkania słynnych alpinistów, wspinaczy czy biegaczy górskich.

Jedną z takich osób jest z pewnością Jerry Moffatt, brytyjski as wspinania lat 80. i 90., który w swoim czasie poszerzał skalę o nowe stopnie trudności. Podczas KFG uczestnicy będą mogli poznać historię wspinania sportowego oraz skalnego z jego perspektywy, a także posłuchać o bardziej aktualnych projektach i planach najskuteczniejszego dzisiaj polskiego wspinacza – Piotra Schaba.

fot. arch Jerry Moffattt

Wśród polskich gości festiwalu warto wspomnieć jeszcze kilka nazwisk wspinaczy skalnych, których nie trzeba chyba przedstawiać: Aleksandra Rudzińska, Łukasz Dudek, Andrzej Marcisz, Andrzej Mecherzyński-Wiktor czy Konrad Ociepka. Tę listę dopełniają zagraniczni goście: wszechstronny Dave MacLeod, specjaliści od treningu sportowego i świetni wspinacze Laurence Guyon i Olivier Broussouloux oraz legenda czeskich piachów – Petr „Spek” Slanina.

Z pewnością wielu pasjonatów gór i alpinizmu ucieszy wiadomość, że grono gości związanych z działalnością na wyższych wysokościach, często również w śniegu czy lodzie, jest równie rozmaite i liczne, co grono „skalne”. Wśród polskich gości spotkamy bowiem: Krzysztofa Wielickiego, Adama Bieleckiego, Marka Chmielarskiego, Rafała Fronię, Artura Małka oraz Bogumiła Słamę.

fot. arch D_Arnold

Wiele emocji budzi z pewnością spotkanie z Danim Arnoldem – mistrzem prędkości, lodu

i mikstu, Davem MacLeodem – wszechstronnym i słynącym z niesamowitej determinacji wspinaczem oraz Fredericiem Degouletem i Héliasem Milleriouxem – członkami słynnego Gangu Wąsaczy i wybitnymi alpinistami, którzy za swoje wejście na Nuptse otrzymali nagrodę Złotego Czekana.

Ponadto podczas KFG miłośnicy biegów górskich będą mieli okazję spotkać się z dwójką najlepszych polskich biegaczy – Piotrem Hercogiem i Marcinem Świercem. Biegaczy zainteresować może również dodatkowa atrakcja – pierwsze w historii festiwalu zawody biegowe – Tradycyjna Piątka. Bieg zostanie rozegrany 2 grudnia w Lesie Wolskim w Krakowie.

[z materiałów prasowych KFG]

Dla wspinaczy oczywiście tradycyjną formą rywalizacji towarzyszącej KFG są zawody Krak’em All rozgrywane na krakowskim Avatarze. Zawody potrwają od piątku 30 listopada do niedzieli 2 grudnia. Rejestracja drogą elektroniczną do dnia 27 listopada (włącznie) gwarantuje otrzymanie pełnego pakietu startowego. Zawodniczych emocji dostarczą również konkurs Marmota „Szmata za szmatę” oraz Zlagboard Contest.

 

 

Pełen program Festiwaluhttp://kfg.pl/16-kfg/program-2/
Opublikowana lista gościhttp://kfg.pl/16-kfg/goscie/

 

Do zobaczenia w Krakowie!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł