GÓRY SĄ PIĘKNE, IMPONUJĄCE. KOCHAMY JE ZA ICH NIEPRZEWIDYWALNOŚĆ. CAŁY CZAS SĄ WYJĄTKOWYM, ALE JEDNAK TYLKO TŁEM. SAME PRZECIEŻ NIE OPOWIADAJĄ HISTORII. GÓRY NIE UDZIELAJĄ WYWIADÓW. TO Z LUDŹMI MOŻEMY SIĘ SPOTKAĆ, WYMIENIĆ DOŚWIADCZENIA, POROZMAWIAĆ O REALIZOWANIU MARZEŃ. TO LUDZIE, KTÓRZY POŚWIĘCAJĄ SWOJE ŻYCIE TEJ CZY INNEJ DZIAŁALNOŚCI GÓRSKIEJ, ZAPISUJĄ HISTORIE – GODNE PODZIWU I INSPIRUJĄCE. NIE CZĘSTO NADARZA SIĘ OKAZJA KU TEMU BY W JEDNYM MIEJSCU I CZASIE SPOTKAĆ ALPINISTÓW, WSPINACZY, LUDZI GÓR – AUTORÓW TYCH WYJĄTKOWYCH HISTORII. TAKĄ OKAZJĄ JEST WŁAŚNIE KRAKOWSKI FESTIWAL GÓRSKI.
[16.KFG]
KIEDY? 28. listopada – 2 grudnia 2018;
BILETY: Ekobilet.pl
Festiwal rozpoczyna się 28 listopada. Pierwsze dwa dni to projekcje wyjątkowych filmów: Free Solo (środa), Mountain oraz The Holy Mountain (czwartek). Kolejne trzy dni festiwalu to również pokazy filmów biorących udział w Międzynarodowym i Polskim Konkursie Filmowym (m.in.: Dawn Wall, Notes from the Wall, Age of Ondra, Statement of Youth, Zabardast czy Der letzte Schritt), ale także – a dla wielu uczestników festiwalu, przede wszystkim – okazja do spotkania słynnych alpinistów, wspinaczy czy biegaczy górskich.
Jedną z takich osób jest z pewnością Jerry Moffatt, brytyjski as wspinania lat 80. i 90., który w swoim czasie poszerzał skalę o nowe stopnie trudności. Podczas KFG uczestnicy będą mogli poznać historię wspinania sportowego oraz skalnego z jego perspektywy, a także posłuchać o bardziej aktualnych projektach i planach najskuteczniejszego dzisiaj polskiego wspinacza – Piotra Schaba.
Wśród polskich gości festiwalu warto wspomnieć jeszcze kilka nazwisk wspinaczy skalnych, których nie trzeba chyba przedstawiać: Aleksandra Rudzińska, Łukasz Dudek, Andrzej Marcisz, Andrzej Mecherzyński-Wiktor czy Konrad Ociepka. Tę listę dopełniają zagraniczni goście: wszechstronny Dave MacLeod, specjaliści od treningu sportowego i świetni wspinacze Laurence Guyon i Olivier Broussouloux oraz legenda czeskich piachów – Petr „Spek” Slanina.
Z pewnością wielu pasjonatów gór i alpinizmu ucieszy wiadomość, że grono gości związanych z działalnością na wyższych wysokościach, często również w śniegu czy lodzie, jest równie rozmaite i liczne, co grono „skalne”. Wśród polskich gości spotkamy bowiem: Krzysztofa Wielickiego, Adama Bieleckiego, Marka Chmielarskiego, Rafała Fronię, Artura Małka oraz Bogumiła Słamę.
Wiele emocji budzi z pewnością spotkanie z Danim Arnoldem – mistrzem prędkości, lodu
i mikstu, Davem MacLeodem – wszechstronnym i słynącym z niesamowitej determinacji wspinaczem oraz Fredericiem Degouletem i Héliasem Milleriouxem – członkami słynnego Gangu Wąsaczy i wybitnymi alpinistami, którzy za swoje wejście na Nuptse otrzymali nagrodę Złotego Czekana.
Ponadto podczas KFG miłośnicy biegów górskich będą mieli okazję spotkać się z dwójką najlepszych polskich biegaczy – Piotrem Hercogiem i Marcinem Świercem. Biegaczy zainteresować może również dodatkowa atrakcja – pierwsze w historii festiwalu zawody biegowe – Tradycyjna Piątka. Bieg zostanie rozegrany 2 grudnia w Lesie Wolskim w Krakowie.
Dla wspinaczy oczywiście tradycyjną formą rywalizacji towarzyszącej KFG są zawody Krak’em All rozgrywane na krakowskim Avatarze. Zawody potrwają od piątku 30 listopada do niedzieli 2 grudnia. Rejestracja drogą elektroniczną do dnia 27 listopada (włącznie) gwarantuje otrzymanie pełnego pakietu startowego. Zawodniczych emocji dostarczą również konkurs Marmota „Szmata za szmatę” oraz Zlagboard Contest.
Pełen program Festiwalu: http://kfg.pl/16-kfg/program-2/
Opublikowana lista gości: http://kfg.pl/16-kfg/goscie/
Do zobaczenia w Krakowie!