Grudzień to czas podsumowań. Zanim złożymy kolejne postanowienia noworoczne, krytycznie spoglądamy w przeszłość – reasumujemy sukcesy i porażki, analizujemy, co przyniosły nam ubiegłe miesiące. Roczny bilans nie omija sfery językowej.
Wydawnictwo Naukowe PWN co roku rozstrzyga plebiscyt na najpopularniejsze słowo wśród młodzieży. Użytkownicy internetowej wersji Słownika Języka Polskiego PWN wypełniają formularze zgłoszeniowe ze swoją propozycją słowa, które – ich zdaniem – zdominowało dany rok. Wymagane jest wskazanie również jego znaczenia. Wśród licznych propozycji jury wybiera najciekawsze i najczęstsze pojawiające się wyrazy.
Rok 2018 upłynął pod znakiem… „dzbana”. Aż 3 tysiące zgłoszeń zawierało propozycję tego terminu. Nagły wzrost częstości użycia wyrazu „dzban” utwierdził jury w decyzji. Za werdykt odpowiadali Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek i Bartek Chaciński, którzy zaszczycili „dzbana” stosownymi komentarzami.
„Dzban” zwyciężył bezapelacyjnie. Wielu spośród zgłaszających to słowo odnosiło je wprost do publikowanych w sieci klipów, w których ukrywający się pod pseudonimem i komicznie zmieniający głos (udaje dziecko przed mutacją) Klocuch opowiada o świecie bardzo szczególnym językiem, infantylnym, ale też lekko niedzisiejszym. Omija wulgaryzmy, wymyślając innym właśnie od „dzbanów”. Na przykład: „Za karę dziesięć przysiadów. Nie no, żartuję, blokuję cię, dzbanie!” w opublikowanym we wrześniu 2017 r. klipie „Zbrodnia i kara.
Jedna z jurorek dopatruje się genezy „dzbana” w twórczości youtubera Klocucha. Funkcję tego wyrazu przedstawia jako, przede wszystkim, zastępczą dla wyrazów wulgarnych. Te dość często są filtrowane w sieci, a posługujący się nimi banowani. „Dzban” pozwala wyrazić swoje emocje oraz opinie o czyimś zachowaniu w mniej wulgarny sposób.
#dzban xD
Kup koszulkę -> https://t.co/jmdIn46s8n pic.twitter.com/ijKXbaVhO3
— koszulkowo.com (@koszulkowo_com) December 10, 2018
Co wyraża dzban? Zgłaszający definiowali go jako:
- osoba, która ma poziom intelektualny jak dzban, czyli żaden
- niemądra osoba, pieszczotliwa nazwa przyjaciela
- ktoś, z kogo nawet Salomon nie naleje, bo jest nieforemny, mało lotny i grzecznie mówiąc towarzystwo za nim nie przepada
- no debil
- Dzbanem może być każdy. Wystarczy, że zrobi coś, co w jakikolwiek sposób nie spodoba się drugiemu rozmówcy. Tak powstaje dzban.
Za sprawą swojej obrazowości „dzban” zaczął królować również wśród internetowych memów i to dzięki nim przede wszystkim zawdzięcza swoją popularność. Przewyższa swoją renomą kolejne ze zgłaszanych słów – masno i prestiż. Czy popularność „dzbana” się utrzyma? Wybrany w ubiegłych latach wyrazy „XD” i „sztos” wciąż pozostają w częstym użytku. Czy tak samo będzie z „dzbanem”? Jak na razie jego zwycięstwo w plebiscycie Młodzieżowego Słowa Roku stało się inspiracją dla reklam.
https://www.facebook.com/MakeHomeStore/photos/a.2001887023424852/2258566801090205/?type=3&theater
Zdjęcie główne: źródło
Przeczytaj również: Bezdomny znalazł torbę pełną pieniędzy! Co zrobił?
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!
Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl