Dzisiaj Światowy Dzień Czekolady. Polak zjada jej ponad 6 kg rocznie.

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Dzisiaj nie żałuj sobie czekolady! 12 kwietnia przypada Światowy Dzień Czekolady, dzień każdego łasucha. Jak donosi tvp.info w Polsce w ostatnich latach wzrosła konsumpcja czekolady i wyrobów czekoladowych. Dla porównania – w 2016 roku Polak zjadł ok. 6,3 kg, czyli o 30% więcej niż w 2011 roku – informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas. 

Czekolada jest uwielbiana od setek lat. Krzysztof Kolumb był pierwszym Europejczykiem, który skosztował czekolady. Napój go nie zachwycił, ponieważ był pikantny i gorzki. Z czasem Europejczycy, którzy popijali kakaowy napój, doprawiali go cukrem i wanilią. Aromatyczne dodatki sprawiły, że napój stał się dla wielu przysmakiem.

- Advertisement -

Jakie są rodzaje czekolady?

  1. gorzka
  2. mleczna
  3. deserowa
  4. biała

Każda czekolada może być wzbogacona o różnorodne dodatki, takie jak: orzechy, owoce, bakalie, itp. Na rynku można spotkać nietypowe połączenia, np. czekolada ze słonymi krakersami, z chilli albo z solą. Stojąc w sklepie przed półkami z czekoladą naprawdę można mieć wybór z wyborem tylko jednej. Na całym świecie ludzie wydają na ten smakołyk łącznie ponad 7 miliardów dolarów rocznie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Szukasz przepisu na zdrowy deser? Te kostki z płatków owsianych są tak pyszne i zdrowe, że będziesz je robić co tydzień!

Według norm europejskich, aby produkt móc nazwać czekoladą, musi zawierać on co najmniej 35% suchej masy kakaowej w ogólnej masie, a 14% odtłuszczonej masy kakaowej.

Miłośnicy tych słodkości muszą uważać, aby nie przesadzić z ilością. Za dużo tego specjału i można nabawić się otyłości (w 100 gramach czekolady jest ponad 500 kalorii!) lub problemów z zębami. Jednak udowodniono także, że czekolada spożywana w umiarkowanych ilościach może mieć pozytywny wpływ na zdrowie.

  • czekolada dostarcza organizmowi węglowodanów
  • wzmacnia ciało po intensywnym wysiłku fizycznym i przy pracy umysłowej
  • czekolada jest bogata w wapń, żelazo, potas i fosfor oraz witaminy A, D, E i z grupy B.
  • kakao jest źródłem magnezu
  • w ziarnach kakaowca występują flawonoidy – zatrzymują rozwój komórek nowotworowych, usprawniają przepływ krwi do mózgu poprawiając jego funkcjonowanie, zmniejszają apetyt oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i choroby serca
  • najbardziej wartościowa jest gorzka czekolada, jest produktem o stosunkowo niskim indeksie glikemicznym, więc polecana jest osobom chorym na cukrzycę
  • czekolada powoduje wydzielanie endorfin, produkowanych w mózgu i rdzeniu kręgowym, poprawiających nastrój i łagodzących ból.

Pamiętajmy jednak, że zbyt duże ilości spożywanej czekolady mogą prowadzić do otyłości. Dzienna dawka tego deseru powinna wynosić maksymalnie 50 gramów i lepiej skusić się na gorzką odmianę.

Źródło: zdrowie.dziennik.pl/dziennikbaltycki.pl/spidersweb.pl
Zdjęcie główne: pixabay.com