Podróż z Krakowa do Gdańska w 35 minut? Niewyobrażalne, a pomimo tego coraz bliższe rzeczywistości. Hyper Poland zakłada, że tak szybkie podróże będą możliwe.
Firma poinformowała niedawno, że otrzymała 16,5 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w konkursie Szybka ścieżka. To umożliwia przeprowadzenie licznych testów, a ostatecznie wybudowanie w Źmigrodzie toru testowego, na którym prototyp pojazdu będzie próbował swoich sił. Pełnowymiarowy tor zostanie wybudowany na terenie należącym do Instytutu Kolejnictwa. Będzie długi na 500 metrów, jednak już to umożliwi prototypowi hyperloopa rozpędzenie się do 300 km/h.
Oprócz dofinansowania ze strony NCBiR, Hyper Poland otrzymało wsparcie od społeczeństwa. Akcja crowdfundingowa pomogła zebrać 1 mln złotych. Dobrowolne datki, które zbliżają projekt do finiszu, pokazują, jak ważne dla Polaków jest uruchomienie hyperloopa.
Co zyskamy, dzięki podróżom tym nowoczesnym środkiem transportu? Przede wszystkim czas. Hyperloop łączy w sobie pociąg i samolot. Porusza się w rurze o ciśnieniu takim samym, jak na 10 kilometrach wysokości – dzięki temu opór powietrza jest o wiele mniejszy, a możliwość osiągnięcia znacznej szybkości łatwiejsza. Pojazd korzysta z magnetycznej lewitacji – nie ma kontaktu z podłożem. Może zarówno pełnić funkcję przewoźnika osobowego, jak i towarowego. Wówczas hyperloop zastąpiłby transport ciężarówkami. Ogromny załadunek znalazły się w odległych miejscach w zaskakująco szybkim czasie. To wszystko brzmi jak opis pojazdów przyszłości z futurystycznego filmu, tymczasem jest jak najbardziej realne, a co więcej – tworzone przez Polaków.
Hyper Poland tworzy zespół inżynierów, którzy – podobnie jak 1200 drużyn z całego świata – odpowiedzieli na wyzwanie Elona Muska i postanowili wziąć udział w konkursie na projekt hyperloopa. W odróżnieniu od innych uczestników nie dysponowali wsparciem sponsorów, dlatego też zorganizowali zbiórkę crowdfundingową. Ich projekt wielokrotnie został doceniony na arenie międzynarodowej, zyskał liczne wyróżnienia, a pomysły polskich ekspertów wzniosły infrastrukturę próżniową na nowy poziom. Jesteśmy najbardziej zaawansowaną technologicznie firmą Hyperloop w Europie i jedyną na świecie, która wykorzystuje tę technologię do rozwiązywania problemów sektora logistycznego. – mówi Hyper Poland.
Jak zapowiada film tłumaczący działanie hyperloopa podróż z Wrocławia do Warszawy może trwać 23 minuty. Możliwość tak szybkiego przemieszczanie się sprawia, że przestrzeń i odległość nabiera zupełnie nowego znaczenia. Czy podróże hyperloopem pozostaną w strefie marzeń, czy może już za parę lat niczym szczególnym będzie podróżowanie próżniowe?
Z niecierpliwością oczekujemy efektów testów, jakie odbędą się na Dolnym Śląsku.
Przeczytaj także: