W Poznaniu powstało Centrum Ekonomii Współdzielenia Po-Dzielnia, w którym wszystko dostaniesz za darmo. Dlaczego? Dlatego, że Po-dzielnia chce nauczyć ludzi dzielenia i pokazać, że używane rzeczy nie są złe.
Żyjemy w czasach, w których we wszystkim możemy wybierać. Nie musimy się martwić, że jutro nam czegoś zabraknie. Mamy dostęp niemalże do wszystkiego. Mając pieniądze, możemy kupić niemalże każdą upragniona rzecz z każdego zakątku świata. Pytanie tylko, czy ta możliwość i różnorodność nas trochę nie rozpuściły?
Czy nie przestaliśmy przypadkiem zwracać uwagi na konsekwencje naszych działań? Na pewno zdarzyło wam się kupić nowe ubranie i po jakimś czasie wyrzucić je niezniszczone. Nie jeden z was podczas przeprowadzki wyrzucił mnóstwo rzeczy, które jeszcze długo można by było używać, tylko dlatego, że nie zmieściłyby się w nowym lokum. A co gdybyście nie wyrzucili tych rzeczy, tylko oddali je komuś? Z pewnością nie jedna osoba by się ucieszyła z nowego sprzętu czy paru ładnych ciuchów. Osobiście często tak robię i zawsze znajduję kogoś, kto chętnie przyjmuje niektóre z niepotrzebnych mi rzeczy.
Poznańska Po-dzielnia powstała z myślą o podobnym zamiarze. Chce, aby ludzie nauczyli się dzielić, aby przestali wyrzucać rzeczy na śmietnik, tylko przekazali je innym. Po-dzielnia udowadnia, że używane rzeczy wcale „nie gryzą”. Po-dzielnia pragnie też ludziom pokazać, że z wielu produktów można zrobić dużo ciekawych nowych przedmiotów..
Za powstaniem Po-dzielni stoją trzy kobiety z powyższego zdjęcia. Poprzez swój projekt pragną zmienić świadomość ludzi. Chcą zachęcić do upcyklingu, czyli do dawania starym przedmiotom nowego życia, co w efekcie ma ograniczać konsumpcjonizm, a przy okazji też integrować wokół tych idei społeczeństwo.
Nie jesteśmy pomocą społeczną, chcemy przełamywać stereotypy, że używane rzeczy są tylko dla biednych. Bo korzystanie z nich jest dobre dla środowiska i dla świata
-mówi Kalina Olejniczak, współzałożycielka Po-dzielni. (cytat: źródło)
W Po-dzielni można dostać prawie wszystko i to za darmo. Można też przynieść i zostawić coś swojego, jeśli już nie jest nam potrzebne. Jest tylko jedna zasada – żadnych mebli i żywności, a oddawane rzeczy można przynosić w pojedynczych sztukach.
Oprócz sklepu dla wszystkich, w Po-Dzielni odbywać się będą warsztaty z rękodzieła, np. tworzenie włóczki z t-shirtów, wykłady jak żyć bezodpadowo lub redukować odpady, warsztaty tworzenia eko-kosmetyków, szycia toreb i woreczków na żywność czy tworzenia biżuterii odpadowej, a także wystawy sztuki upcyklingowej.
Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pociągiem z Wrocławia do Wiednia i Budapesztu. – f7wroclaw.pl
PRZECZYTAJ TAKŻE: Deszczowe dni w Poznaniu. Co robić, gdzie pójść? – f7poznan.pl
źródło artykułu: wyborcza.pl, portalkomunalny.pl