W krajach zachodnich od kilku lat funkcjonuje sygnalizacja świetlna dla ludzi, którzy nie mogą oderwać wzroku od telefonu. Innowacyjne rozwiązanie wkracza do polskich miast. Gdzie można je spotkać?
Infrastruktura dostosowuje się do przemian społecznych na różnych polach. Otoczenie odpowiada nowo wykreowanym potrzebom, warunkom i zmienia się wraz z obecnym światem. Dla współczesnych ludzi spacer ze smartfonem przed oczami nie jest niczym niezwykłym. Zawieszona wysoko sygnalizacja świetlna sprawdzała się, gdy ludzie nie mieli w dłoniach rozpraszacza w postaci smartfona, zaś trzeźwo spoglądali przed siebie. Obecnie najczęściej kierujemy wzrok w dół – dlatego też to właśnie na chodniku pojawiają się nowe sygnalizatory.
Świecąca linia w kolorze zielonym lub czerwonym przyciąga spojrzenia nawet najbardziej zapatrzonych w telefon. W większości miast funkcjonuje równocześnie z tradycyjną i uzupełnia nią. Stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed bezmyślnemu, automatycznemu przechodzeniu przez ulicę.
Takie rozwiązanie funkcjonuje w Danii, Holandii, a nawet w Indiach. W holenderskim mieście Bodegraven sygnalizacja przypominają miecz świetlny pojawiła się już w 2017 roku. To rozwiązanie zawitało także do polskich miast.
Po raz pierwszy system S-LINE pojawił się w Zalasewie. Co ciekawe, ta innowacja nie wkroczyła do wielkich miast, a do niewielkiego miasteczka w pobliżu Poznania. Zdecydowano się na wprowadzenie sygnalizacji chodnikowej na przejściu dla pieszych w pobliżu szkoły. Dyrekcja szkoły wprowadziła zakaz korzystanie z telefonów na jej terenie, co wiązało się z tym, że uczniowie wyciągali i wpatrywali się w telefonu od razu po opuszczeniu szkolnego budynku. Dla bezpieczeństwa uczniów wdrożono dodatkową sygnalizację.
Przejścia dla pieszych ze świecącymi pasami zostały niedawno wprowadzone w Szczecinie. Władza miasta zdecydowała się na ten krok, aby zapobiec wypadkom. Pierwszy sygnalizator nowego typu pojawił się przy placu Rodła, na przejściu pomiędzy Pazimem i Galaxy.
Przeczytaj: Aplikacja wskaże Ci wolne miejsce parkingowe?
Pomimo szlachetnych pobudek i troski o bezpieczeństwo, wprowadzenie tego rozwiązania nie jest przez wszystkich chwalone. Psychologie zwracają uwagę na to, że nie eliminuje się problemu, a jedynie jego objawy. To uzależnienie do telefonów stanowi kwestię, nad którą trzeba pracować, nie zaś niesprawność sygnalizacji.
– Ta nadopiekuńczość nie ma końca. Gdy pojawi się kolejne zagrożenie, znów będziemy je redukować poprzez pomoc zewnętrzną – ostrzega psycholog Anna Miżowska.
To będzie pierwsze przejście dla pieszych tego typu. Coś dla tych, którzy notorycznie patrzą w telefon zamiast na…
Publisert av Prezydent Szczecina Torsdag 28. februar 2019
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!
Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl