Żródło: [klik]
Ostatnio pisaliśmy o karoshi, czyli śmierci z przepracowania, która dotyka Japończyków i próby zminimalizowania problemu.
Niestety nie jest to jedyny problem, z którym zmaga się kraj Kwitnącej Wiśni. Japonię dotknął także fenomen Hikikomori.
Hikikomori dotyczy osób, które wycofują się z życia, zrywają interakcje społeczne i zamykają się w pokoju na co najmniej pół roku. Taką osobę można nazwać współczesnym pustelnikiem. Jest to przeważnie osoba, w której życiu wydarzyło się coś przełomowego, na przykład zmiana pracy lub zakończenie szkoły.
Skala fenomenu jest ogromna, dotyczy bowiem od 600 tysięcy do miliona osób. Większość z nich to mężczyźni.
Czym jeszcze charakteryzuje się Hikikomori? Osoby akceptują sytuację, w której się znalazły, uważają że to jest droga życia, którą chcą kontynuować i czasami na lata pozostają zamknięci. Funkcjonują w nocy, a w dzień śpią.
Do tego typu zachowania, do Hikikomori muszą być odpowiednie warunki. Aby osoba mogła sobie na to pozwolić musi być stabilna finansowo, co oczywiście oznacza rodziców mogących utrzymać taką osobę.
Kulturowo Japonia jest krajem wycofanym, a przyznanie się, że ktoś choruje często nie wchodzi w grę. Musimy wziąć to pod uwagę zanim wyrobimy sobie zdanie na temat kraju. Warto także pamiętać, że w Japonii nie ma szansy na samotność, na uczucie swobody, ponieważ jest to kraj przeludniony.