Wiosna nadchodzi dużymi krokami. Dzień jest coraz dłuższy, a noc krótsza. W związku z tym już niedługo czeka nas zmiana czasu na letni. Kiedy dokładnie powinniśmy przestawić zegarki?
W Polsce dwa razy w roku odbywa się zmiana czasu. Od 1966 roku wskazówki przestawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca (czas letni) i ostatnią niedzielę października (czas zimowy). Wcześniej zmiana czasu na letni odbywała się w kwietniu, maju, a w 1957 roku – aż w czerwcu.
Technicznie zmiana czasu na letni polega na przesunięciu wskazówek zegarków z godziny 2 na godzinę 3. Śpimy o godzinę „krócej”, żeby mieć „dłuższy” dzień, żeby lepiej wykorzystać światło słoneczne i dzięki temu oszczędzać energię elektryczną.
W 2018 roku zegarki z godziny 2 na godzinę 3 należy przestawić – 25 marca.
Aktualnie w wielu urządzeniach elektronicznych nie trzeba bawić się w przestawianie zegarków. Godzina zostanie przestawiona automatycznie. Gorzej z tą zmianą w przypadku transportu (lotniczego i kolejowego) oraz rozbudowanych systemów informatycznych.
W marcu przechodzimy na czas letni. Pośpimy godzinę krócej.
Parlament Europejskie pracuje nad zniesieniem… https://t.co/QSWY4ergO7— Migreat_PL (@Migreat_PL) March 13, 2018
Czy taka zmiana czasu rzeczywiście ma sens?
Od wielu lat w Polsce i Europie politycy spierają się czy nie byłoby lepiej, gdybyśmy zrezygnowali ze zmiany czasu. W lutym Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zniesienia podziału na czas letni i zimowy. Za przyjęciem dokumentu głosowało 384 eurodeputowanych — za było 153 głosy, przecie 12 głosów, 12 osób się wstrzymało.
W Polsce także z taką inicjatywą występowało wcześniej PSL. Jednak jak często bywa w polityce, na rozmowach się skończyło i żadne decyzje nie zapadły, więc 25 marca 2018 roku należy pamiętać o przestawieniu zegarków.
Źródło: polskatimes.pl/wiadomosci.onet.pl/
Zdjęcie główne: pixabay.com
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Zmiany w Kodeksie pracy – szef będzie miał problem ze zwolnieniem pracownika.